Polecane
Butelka KROPLA 330ML
Butelka KROPLA 330ML

1,20 zł

Napoleon 500 ml
Napoleon 500 ml

3,50 zł

szt.
Słój wielofunkcyjny 23 l
Słój wielofunkcyjny 23 l

159,00 zł

Miód WIELOKWIATOWY 1250 g
Miód WIELOKWIATOWY 1250 g

54,00 zł

Butelka LODOWA 500ml
Butelka LODOWA 500ml

1,25 zł

Beczka dębowa na alkohol 10 litrów CIEMNA
Beczka dębowa na alkohol 10 litrów CIEMNA

350,00 zł

 Otwieracz do słoików plastikowy
Otwieracz do słoików plastikowy

4,20 zł

Anyż ziarno mielony  1 kg
Anyż ziarno mielony 1 kg

39,00 zł

kg

Darmowa wysyłka

Czy alkoholomierz sprawdzi się do nalewek z cukrem? Odpowiadamy

Stężenie alkoholu wpływa na smak i jakość sporządzanego trunku. Warto więc je znać, chociażby po to, aby określić, czy produkcja odbywa się zgodnie z planem. Jednym z narzędzi umożliwiających pomiar tego parametru jest alkoholomierz. Czy sprawdzi się on jednak do nalewek z cukrem? W tym wypadku sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Czytaj dalej i dowiedz się dlaczego!

Czym jest alkoholomierz?

Alkoholomierz to bardzo przydatne narzędzie, które umożliwia pomiar zawartości alkoholu w płynie. Z jego pomocą z łatwością ustalisz więc moc wytwarzanego przez Ciebie trunku. To bardzo ważne, gdyż jest to jeden z podstawowych parametrów, który decyduje o jakości i smaku danego wyrobu. Warto zatem go znać po to, aby móc wpłynąć na dalsze etapy produkcji i tym samym dążyć do uzyskania pożądanego przez siebie rezultatu.

Sposób działania tego przyrządu jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie napełnić menzurkę niewielką ilością płynu i umieścić w niej miernik. Wynik odczytasz niemal natychmiast ze specjalnej skali. Pamiętaj jednak, że poszczególne modele alkoholomierzy będą różnić się między sobą pod względem dokładności. Warto więc zdecydować się na narzędzie wykonane ze szkła z bardzo dokładną miarką.

Czy alkoholomierz sprawdzi się do nalewek z cukrem?

O ile w przypadku czystych alkoholi, takich jak wódka czy spirytus, nie ma problemu, by zmierzyć stężenie alkoholu alkoholomierzem, tak przy produkcji nalewek domowej roboty sprawa nie jest już taka oczywista. To wszystko dlatego, że narzędzie tego typu precyzyjnie określa jedynie zawartość alkoholu w czystych trunkach niesłodzonych. W każdym innym wypadku odczyt więc nie będzie wiarygodny. Wynika to z zasady działania tego przyrządu. Podczas pomiaru pod uwagę bierze się przede wszystkim gęstość cieczy. W przypadku nalewek, ze względu na zawartość cukru, parametr ten będzie ulegał drobnym wahaniom. Właśnie dlatego pomimo takiego samego stężenia alkoholu, odczyt może być zupełnie inny.

Jak zatem sprawdzić moc nalewki?

Jak widzisz, alkoholomierz niekoniecznie sprawdza się do nalewek z cukrem. Nie oznacza to jednak, że nie da się określić mocy tego trunku. Na szczęście są na to inne sposoby.

Najprościej byłoby oddestylować pewną ilość, a następnie alkoholomierzem sprawdzić otrzymany destylat. W praktyce jednak kwestia dotycząca destylowania alkoholu w Polsce nie jest do końca jasna. Możesz jednak również zastosować cukromierz. Znajdziesz go w naszym sklepie. Narzędzie tego typu to inaczej gęstościomierz, który wyskalowany został w procentach cukru. Zanurza się go w probówce wypełnionej nalewką, a następnie obserwuje, dokąd się zanurzył. Miejsce to będzie wskazywało odpowiednią wartość, na podstawie której obliczysz stężenie alkoholu. Sposób na to, jak to zrobić, znajduje się zazwyczaj w instrukcji cukromierza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl